Podsumowanie 3 dni warsztatów w Mokrawicy „Stąd jestem, to moja historia…”

Pierwszego dnia koncentrowaliśmy się na integracji i zabawach rozwijających kompetencje komunikacyjne. Poznaliśmy się i wyruszyliśmy na spacer po okolicy. Dowiedzieliśmy że w budynku, w którym mieszka Pani sołtys mieściła się przed wojną szkoła, a Mokrawica nosiła nazwę Mokratz. Stworzyliśmy wspólnie Mokrawicką Opowieść o Hermanie i Heldze. Potem zajęliśmy się ilustrowaniem historii za pomocą scenografii z kartonów.

Drugi dzień to krótki wycieczka po Mokrawicy, aby dzieci mogły sfotografować swoją wioskę i spojrzeć na nią przez pryzmat obiektywu-odkryć ją na nowo i zachwycić się nią. Powstał wiersz: „O Mokrawicy”, a potem podczas warsztatów ceramicznych dzieci ulepiły wiele pięknych wytworów z gliny. Część grupy zrelaksowała się podczas lotu z orłami. Później zaczęliśmy tworzyć makietę Wioski Marzeń, w której jako pierwsza pojawiła się studnia życzeń. Rozmawialiśmy o tym co jest ważne w tej wiosce i jak zachowują się jej mieszkańcy.

Trzeci dzień to zetknięcie z instrumentami muzycznymi-saksofonem i klarnetem. Dzieci tworzyły swoje herby i przebierały się za dawnych mieszkańców. Odbył się mecz piłki nożnej, bitwa na balony. Na koniec dla osłody zjedliśmy watę cukrową.

W warsztatach uczestniczyły też mamy i babcie, które przygotowywały też pyszne podwieczorki. Mieszkańcy pomagali w rozstawianiu namiotów i rzeczy oraz zbieraniu ich z powrotem do przyczepki. Wszyscy realizatorzy dziękują za miłe przyjęcie i zaangażowanie.

KaDeK