Zajęcia Fotograficzne

07

 

Celem zajęć jest wyposażenie dzieci i młodzieży w kompetencje, dzięki którym będą w stanie w świadomy sposób posługiwać się medium jakim jest fotografia. Robienie zdjęć, chociażby przy użyciu telefonów komórkowych, wydaje się być wśród młodych ludzi czynnością powszechną, lecz przeważnie ma ona charakter spontaniczny i nie jest podparta wiedzą, która umożliwiłaby kontrolowanie procesu oraz jego rezultatów. Nie powinno to zaskakiwać – fotografia nie jest wszak przedmiotem standardowo uczonym w szkołach, chociaż tak samo jak np. język polski, jest formą komunikacji i artystycznej ekspresji. Warsztaty i zajęcia tego typu mają za zadanie wypełnić tę lukę edukacyjną i sprawić, by młodzi ludzie opanowali proces i z płynnością umieli władać „językiem fotografii”.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach popołudniowych. Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem Kamieńskiego Domu Kultury (663 980 133).

Przykładowe prace wykonane przez uczestników podczas zajęć:

 

13Fotografia 1: Uczniowie samodzielnie przygotowali studyjną sesję zdjęciową na zadany temat i stworzyli cykl zdjęć o baśniowej atmosferze. Za inspiracje posłużył cykl fotografii „Wróżki z Cottingley”. Sami przygotowali charakteryzację oraz wykonali fotografie, które miały duchem imitować artystyczne zdjęcia z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

 

01Fotografia 2: Ruch biegnącej dziewczyny zostaje zamrożony przy pomocy błysku lampy błyskowej wyzwolonej ręcznie przez osobę stojącą poza kadrem

 

02Fotografia 3: Efekt camara obscura – przy pomocy soczewki uczestnicy zajęć schowani za kurtyną mogą obserwować osobę znajdującą się na zewnątrz (jej obraz jej rzucony na ścianę i odwrócony)

 

05Fotografia 4: Efekt stroboskopowy został tu wykorzystany do uchwycenia faz ruchu poruszającej się postaci

 

IMG_20150311_130040Fotografia 5: Dziewczyna na zdjęciu jest oświetlona przy pomocy wiązki światła przepuszczonej przez kryształ